Laptop hangkártya: többcsatornás is
milyen laptop hangkártya kell nekünk zenéhez, filmhez, játékhoz? - többcsatornás hangkártyák
A témát tárgyaló első részében - Laptop hangkártya választás - általános tanácsokat adtunk arra nézve, hogyan válasszunk hangkártyát laptopunkba. A megfontolások között elsőként az árfekvést megvizsgálni és a saját igényeinket végiggondolni ajánlatos, vagyis azt, hogy zene, játék, film tekintetében mi az elvárásunk. A cikket és azzal fejeztük be, hogy
A legsokoldalúbb hangkártyák, melyek egyúttal a legmagasabb szintű csatlakozást nyújtják: az USB és FireWire laptop hangkártyák. Zenészeknek és hangmérnököknek az USB és FireWire kártyák kötelezőek, mivel ezek az egyetlen olyan hangkártyák, melyek képesek biztosítani a zenekészítéshez szükséges sebességet és hangminőséget.
Ám vannak további lehetőségek is.
PC-kártyák, melyeket néha PCMCIA kártyáknak és ExpressCards-nak is neveznek, szintén rendelkezésre állnak, ám a kapcsolódásuk nagyon korlátozott, mivel sok laptop nem tartalmazza a megfelelő reteszt. Ezenkívül a legtöbb kártya tervezésénél fogva csak egyetlen operációs rendszernek felel meg. Az átlagos zenehallgatók és játékosok számára a PC-kártyák biztosítani fogják a szükséges hangminőséget.
Derítsd ki, hogy hány kimeneti csatornára van szükséged
Akiknek fontos a hangminőség
Míg az összes laptop hangkártya képes biztosítani az output (kimeneti) sztereó hangot, egyesek akár 16 vagy több hangot is képesek egyidejűleg továbbítani. Továbbá, vannak olyan kártyák is, melyeket surround hangzás hallgatásra hoztak létre, melyeket mind a film fanatikusok, mind a megrögzött játék kedvelők számára alkalmasak.
Az olyan hangkártyák, melyek több mint két kimeneti audio csatornával vannak ellátva, fontosak minden olyan felhasználó számára, aki zenekészítéssel is foglalkozik. Több audio kimenet lehetővé teszi a hangok továbbítását stúdió monitorok, keverők és külső effektek számára. Az átlagos amatőr zenészt jól kiszolgálja minden olyan kártya, mely négy vagy több különálló hangkimenetet kínál.
Többcsatornás, térhatást adó hangkártyák
Az elvetemült játékosok és a film szerelmesei inkább a többcsatornás, térhatású hangkártyákat részesítik előnyban. Ezek jellemzően az 5.1-es és 7.1-es változatban állnak rendelkezésre és 3D hatású hangtér létrehozására szolgálnak. Ezek a rendszerek tartalmaznak egy dedikált mélysugárzót az alacsony frekvenciájú hang visszaadására és öt vagy több hangszórót, melyeket irányított hangsugárzásra használnak. Ezek a rendszerek általában egy sztereó hangjelzést használnak és DSP jelátalakítást alkalmaznak a hangra ahhoz, hogy létrejöjjön a térhatású hanghatás. Ennek a folyamatnak köszönhetően az ilyen laptop hangkártyák többnyire nem kívánatosak zenekeverésre, vagy a zene magasabb szintű elsajátítására.
Gondold át, hány bemeneti csatornára lesz szükséged:
A legtöbb hangkártya legalább egy bemeneti hangcsatornát fog tartalmazni, melyhez egy mikrofon vagy egy hangszer csatlakoztatható. Bár ez bőven elég lenne mind a játékosok, mind a filmrajongók számára, nem feltétlenül elégséges zenészek és producerek számára.
Ha egy élő zenekar felvételére készülsz vagy te magad is játszol egy hangszeren, akkor gondolkodnod kell azon, hány hangszert, beleértve a vokált, fogsz egyszerre rögzíteni. Minden hangszert a saját hangsávjába kell felvenni, tehát szükséged lesz a hangkártyádon egy bemeneti csatornára minden egyes hangszer esetében.